НАУКОВО – МЕТОДИЧНИЙ СЕМІНАР « ПЕРЛИНИ КУЛЬТУРИ ІДИШ» У ВІЛЬНЮСІ

 

 18 – 21 листопада у Вільнюсі відбувся семінар «Перлини культури їдиш», організований Центром мови та культури їдиш при Всесвітньому Єврейському Конгресі і Сумським обласним інститутом післядипломної педагогічної освіти. Учасниками семінару стали учителі Сумщини, серед запрошених вчитель історії загальноосвітньої школи №4 Федірко Ірина Олександрівна.
 Місто Вільнюс – Литовський Єрусалим – протягом багатьох століть був одним із центрів єврейської культури у Європі, а їдиш був рідною мовою європейського єврейства протягом сотень років.
 Програма семінару була доволі насиченою. Прослухали курс лекцій, присвячених літературі, написаній мовою ідиш, історії ідишу у ХХ ст. та поезії Голокосту, українсько-єврейським відносинам у світлі поезії. Дізнались про кількасотрічну історію взаємовідносин українського й єврейського етносів, котра неодмінно відбивалась на формуванні унікальності та колориту їдишської мови і культури.
 Зацікавлення викликали лекції доктора Мордехая Юшковського (особливо про таємниці єврейського гумору). Мордехай Юшковський – філолог та літературознавець, дослідник їдишської мови, історії і культури, автор понад 50 статей на їдиш й івриті на літературну та громадсько-культурну тематику. Слухали викладачку магістерської програми з юдаїки в НаУКМА, наукового  співробітника відділу фонду юдаїки Національної бібліотеки України ім. В. Вернадського Тетяну Батанову.
  Насиченою була й екскурсійна частина програми. Було організовано пішу прогулянку єврейським Вільнюсом,(місто вразило своїми вузенькими середньовічними охайними вуличками, шедеврами архітектури), а також виїзд до лісу у Понарах, де відбувалися масові розстріли євреїв за часів нацистської окупації. Відвідали Тракайський замок – резиденцію литовського князя Вітовта.
  Незабутнє враження справив й концерт ансамблю «Клезмер Кланген» — «Пісні на їдиш, пісні єврейської душі».

3 (2)

333

 

Frontier - Новая Серия - Шаблоны сайтов